Pasivní vila v bílém

Pasivní vila v bílém

Redakce | Úterý, 22. duben 2025 |

Přidat na Seznam.cz

Když se mladý manželský pár lékařů rozhodl opustit panelákový byt a pořídit si vlastní bydlení v rodinném domě, začalo nelehké období hledání ideálního pozemku. Zpočátku chtěli zakotvit blízko centra Liberce, ale žádná z nabídek nesplňovala jejich představy. Postupně tedy rozšiřovali oblast hledání, až nakonec objevili větší pozemek v malé obci s nádherným výhledem na Ještědský hřeben.

Ačkoli místo na první pohled nebylo zcela ideální, postupem času si jej zamilovali a objevili jeho skutečný potenciál. Slunný jihozápadní svah v blízkosti lesa a přírody nabízí dostatek prostoru a soukromí a ideální prostředí pro jejich aktivní životní styl, procházky se psem, sport, zahradničení a další záliby.

Nový začátek


Když se na realizační firmu Michaela a Jan poprvé obrátili, měli již hotový velkorysý návrh železobetonového domu od architektonického studia a vydané stavební povolení. Návrh však zcela nesplňoval jejich požadavky a cenové nabídky stavebních firem výrazně převyšovaly předběžný odhad architekta a jejich finanční možnosti.

I přes ochotu ke kompromisům a snahu návrh upravit museli nakonec původní záměr opustit a pokusit se najít jiné řešení. Své zklamání Jan shodou okolností sdílel s dlouholetým známým, který před několika lety realizoval dřevostavbu v pasivním standardu. Přes realizační firmu se klienti obloukem dostali na schůzku s architektem Tomášem Krupou, spojenou s prohlídkou vzorového domu v obci Koberovy v Českém ráji, kde se příběh Vily v bílém začal odvíjet.

Správné rozhodnutí


Architekt požadavky a očekávání manželského páru vyslechl, představil koncept výstavby energeticky úsporných dřevostaveb DOMY ATREA, včetně poměrně přesného odhadu ceny vlastního domu i doplňkových staveb, nastínil možnosti řešení a navrhl další postup. „Dřevostavba v pasivním standardu nám začala dávat smysl a ukázala se jako dobré východisko z naší složité situace. I přestože jsme do původního návrhu investovali hodně času, úsilí a peněz, rozhodli jsme se spolupráci s předchozími architekty ukončit, což zpětně hodnotíme jako dobrý krok. Následovala schůzka v ateliéru Symbiosa, kde jsme si s architekty upřesnili zadání," říká Jan.

Nelehkým úkolem architektonického tandemu Zuzany Novosadové a Tomáše Krupy bylo maximálně využít přednosti pozemku, přirozeně propojit dům terasami se zahradou a navrhnout jej tak, aby majitelům poskytl dostatek prostoru, požadovaný počet obytných místností i potřebné zázemí – nejen pro současné potřeby, ale i s ohledem na budoucí změny v životě rodiny – a zároveň zůstal finančně dostupný.

Slovo architektky


Vycházeli jsme z původního návrhu, který jsme se snažili ekonomicky optimalizovat. To se povedlo navržením jednoduchého kvádru, který jsme oblékli do dřevěných přístaveb, tak aby dům stále působil velkoryse a elegantně. Vila je vůči příjezdové komunikaci pro dosažení harmonické perspektivy jemně natočena. Dispozice je téměř klasické 5 + kk, ale mohli jsme si dovolit velká okna s krásnými výhledy do všech stran, díky kterým je interiér vzdušný a příjemně prosvětlený.

Povedlo se i propojení domu, doplňkových staveb a zahrady. Se stavebníky jsme se hned na začátku dobře sladili a díky podobným životním postojům jsme v návrhu mohli dostatečně uplatnit principy a prvky udržitelnosti. Byla to velmi příjemná a obohacující spolupráce, jejímž výsledkem je elegantní a nadčasový projekt.

zuzana novosadova
Ing. arch. Zuzana Novosadová
Symbiosa – ateliér architektů

Harmonie tvarů, materiálů a barev


Aby investoři nemuseli znovu absolvovat náročné stavební řízení, vycházeli architekti z půdorysu původního návrhu. Využili kombinace čistých linií, jednoduchých tvarů a přírodních materiálů. Hlavní hmota dvoupodlažního kvádru s bílou fasádou je jemně členěna velkorysými prosklenými plochami modřínových oken. Obytnou část vkusně doplňuje dílna se skladem a garážové stání.

Doplňkové stavby s vodorovným dřevěným obkladem dodávají domu na objemu a plochá střecha plynule přecházející do prostoru zápraží vytváří ladnou horizontální linii, kterou podtrhuje i nízká opěrná zídka ze žulových kamenů. Střechu podpírají dřevěné sloupy s různou tloušťkou. Rytmus tohoto jemného detailu se opakuje také na vjezdové bráně a vchodové brance. Spolu s mírným zalomením plotu u příjezdové komunikace a organickými tvary zpevněných ploch dodává vile jemnou dynamiku a nadčasovou eleganci, kterou ještě umocní postupně vysazovaná zeleň.

Obytnou plochu domu zvětšuje prostorná terasa, kterou majitelé od jara do podzimu hojně využívají. V další etapě k ní přibude venkovní kuchyně, sauna, sklad zahradního náčiní a pergola, která doplní dřevěný límec kolem celého domu. Přestože vila působí velkorysým dojmem, je v krajině usazena velmi citlivě a ladí s domy v sousedství.

Moderni-rodinny-dum-1

Foto: Robert Žákovič

Pojďte dál


„Architekti navrhli funkční dispozici a pomohli nám i s vytvořením konceptu interiéru v praktickém minimalistickém duchu. Vymysleli šikovné detaily, např. sedací parapety a knihovnu, a velké prosklené plochy využili k příjemným průhledům do krajiny. Realizaci interiéru jsme si pak zajišťovali sami," vzpomíná Jan.

Výsledkem vzájemné spolupráce je jedinečný harmonický prostor, který vyniká dostatkem přirozeného světla a plynulým propojením interiéru s terasou a zahradou jak po vizuální, tak i po praktické stránce. Bílá malba stěn a stropů je kombinována s antracitovými prvky a různými odstíny dřeva podlahy, kuchyňské linky, skříněk a jídelního stolu. Nábytek a doplňky v pastelových tónech společně s měnícími se barvami krajiny navozují klid a harmonii. K útulnosti interiéru přispívá i Michaela svými obrazy, kterými dům postupně proměňuje v domácí galerii.

Moderni-rodinny-dum-6

Na míru: Šikovným a hojně využívaným prvkem je knihovna se sedacím parapetem, která rámuje velkou prosklenou plochu s průhledem do zeleně.
Foto: Robert Žákovič

Slovo dodavatele


Když jsem majitele asi po roce a půl od nastěhování navštívil, působili velmi spokojeně. V domě panovala pohodová atmosféra a klid. Během povídání o jejich zkušenostech s bydlením jsem si i já, u šálku výborné kávy s výhledem do zeleně, užíval velmi příjemný pocit. Vila se stala vkusnou ozdobou okolí a zařadila se mezi mé nejoblíbenější projekty. Cením si důvěry, odvahy a konstruktivního přístupu, se kterými klienti ke spolupráci přistupovali. Jejich vytříbený vkus a respekt k okolní krajině a přírodě dodaly projektu jedinečný rozměr. Už se moc se těším na dokončení druhé etapy a zahrady.

Petr Dusil
Petr Dusil
ATREA s.r.o. | DOMY ATREA

Ideální teplota v zimě i v létě


O komfortní a zdravé vnitřní prostředí se stará systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Větrací a vytápěcí jednotka ATREA DUPLEX RA5 zajišťuje efektivní odvod škodlivin a přívod čerstvého vzduchu s minimální tepelnou ztrátou a bez průvanu. Přívody čerstvého vzduchu jsou v přízemí umístěny pod stropem, ve 2. NP jsou vedeny v podlaze.

Díky cirkulačnímu okruhu zvládne vzduchotechnická jednotka v topné sezóně dům pohodlně vytápět, naopak v období vysokých teplot v létě dokáže i chladit. Jako doplňkové otopné plochy jsou v koupelnách umístěny žebříkové radiátory. O optimální intenzitu výměny vzduchu se starají čidla CO2 v obývacím pokoji a ložnici. Teplotu v interiéru a intenzitu větrání je možné regulovat i pomocí nástěnného ovládacího panelu nebo přes internet na PC či chytrém telefonu.

Moderni-rodinny-dum-13

Oáza klidu: Ložnici dominuje velkoformátová fototapeta v přírodních pastelových odstínech, které se zrcadlí i na obrazech na protější stěně. Velké okno nabízí pohledy na blízký les. Foto: Robert Žákovič

V hlavní roli soběstačnost


V objektu jsou přednostně využity obnovitelné zdroje energie – tepelné čerpadlo vzduch-voda a fotovoltaická elektrárna o výkonu 7,5 kWp, která je doplněna bateriovým úložištěm s kapacitou 10,5 kWh a nabíjecí stanicí pro elektromobil. V případě výpadku dodávky elektrické energie dům s minimálním omezením provozu funguje v otopné sezóně celou noc, v letním období i víc než jeden a půl dne.

Moderni-rodinny-dum-7

Barevná paleta: Kombinace bílé na stěnách a stropě je doplněná o teplé dřevo na podlaze i dalším nábytku. Kontrast vnáší do jinak barevně střídmého interiéru antracitově šedá. Foto: Robert Žákovič

„Od prosince loňského roku jsme navíc přešli na spotové obchodování s elektřinou. Systém chytrého řízení sleduje ceny na burze, spotřebu energie v domácnosti, předpovídá množství slunečního záření a chrání baterii proti zbytečnému nabíjení a vybíjení. Díky využití umělé inteligence řídicí systém data průběžně vyhodnocuje a elektřinu nakupuje v době nízkých cen, v časech vysokých cen naopak dodáváme do sítě. Zapojili jsme se i do tzv. rezidenční flexibility, která nám náklady na energii ještě snižuje, navíc pomáháme stabilizovat výkyvy v distribuční síti. Výhledově ještě přemýšlíme o možném zvětšení výkonu fotovoltaiky a rozšíření kapacity baterií. V kombinaci s baterií a elektromobilem je fotovoltaika skvělá volba. Máme vlastní čistý zdroj energie, elektřinu nakupujeme pouze tři měsíce v roce, náklady neřešíme," pochvaluje si Jan.

Objekt je napojen na veřejnou kanalizaci a vodovod. Dešťová voda je ze střech svedena do retenční nádrže o objemu 6,5 m3 a následně využívána pro zálivku zahrady. V domě jsou připravené druhé rozvody pro možnost budoucího využití přečištěné odpadní vody ke splachování toalet.

Moderni-rodinny-dum-8

Foto: Robert Žákovič

Sladění s domem


„Po přestěhování z panelákového bytu jsem se zájmem nějaký čas experimentoval a hledal ideální nastavení technologií. Servisní technik bydlí v sousední vesnici, a kdykoli bylo potřeba, poradil a pomohl. Teď už nastavení upravujeme, jen když chceme změnit teplotu nebo intenzitu větrání. Na pasivu nejvíc oceňujeme nadstandardní komfort, stále čerstvý vzduch. Když jsou vhodné podmínky, tak často větráme i okny. Vytápíme na 22 °C, v létě skvěle fungují žaluzie, které odstíní přebytečné teplo ze slunce. V době extrémních veder navíc využíváme chlazení. Díky fotovoltaice s bateriemi nás netrápí občasné výpadky elektřiny, vyrobíme přibližně tolik, kolik spotřebujeme. V létě máme přebytky, které využíváme k nabíjení elektroauta, a elektřinu tak nakupujeme hlavně v zimě. Náklady na energie jsou minimální, aniž bychom se nějak omezovali v komfortu. Spíše z důvodu ohleduplnosti k životnímu prostředí přemýšlíme o tom, kdy zapínáme velké spotřebiče," bilancuje Jan.

Moderni-rodinny-dum-5

Spolupráce: Funkční dispozici a základní koncepci interiéru vytvořili architekti. Majitelé se pak s chutí pustili do realizace harmonického prostoru s dostatkem přirozeného světla a vizuálním i praktickým propojením interiéru se zahradou. Foto: Robert Žákovič

Zahrada v přírodním duchu


Plocha pozemku přes 2000 m2 a jeho členitost poskytují majitelům ideální místo pro uplatnění záliby v zahradničení a vytvoření inspirativní zahrady v přírodním duchu, která v sobě spojuje okrasnou i užitkovou funkci, přirozeně rozšiřuje životní prostor a skrývá různá zákoutí pro odpočinek a setkávání s rodinou a přáteli.

„Poté co jsme přečetli hodně knížek a viděli spoustu videí na internetu, jsme se nakonec rozhodli, že si zahradu navrhneme sami. Sedli jsme si se skicákem a pastelkami a postupně začal vznikat návrh, kterého se víceméně držíme. Začali jsme s výsadbou velkých ovocných stromů, částí živého plotu a založením březového hájku u venkovního posezení s ohništěm. Postupně chceme doplňovat další stromy a jedlé keře, máme v plánu velký trvalkový záhon i vyvýšené záhony pro pěstování zeleniny a bylinek," popisuje Jan.

Ozdobou zahrady se brzy stane přírodní jezírko s dřevěným můstkem, bezprostředně navazujícím na terasu, které obohatí jedinečnou atmosféru, zpříjemní okolní klima a poskytne útočiště vodním rostlinám a drobným živočichům.

Moderni-rodinny-dum-3

Plány do budoucna: Prostornou terasu majitelé využívají od jara do podzimu. V další etapě k ní přibude venkovní kuchyně, sauna, sklad zahradního náčiní a pergola, která doplní dřevěný límec kolem celého domu. Foto: Robert Žákovič

Krása a vůně dřeva


„Rozhodně nelitujeme, že jsme se rozhodli začít znovu od nuly a postavit dřevostavbu v pasivu. Vyplatilo se věnovat dostatek času a energie přípravné fázi, kterou nás, naprosté laiky, stejně jako později samotnou výstavbou, tým DOMY ATREA slušně provedl. Nejvíce jsme ocenili krásu materiálu, vůni dřeva, pořádek na stavbě, rychlost výstavby a profesionální přístup řemeslníků. Bylo znát, že lidé pracující se dřevem jsou pečliví, přemýšlí nad detaily a respektují práci ostatních řemesel. Všichni byli velcí detailisté, někdy až na úkor naší netrpělivosti. S výsledkem jsme velmi spokojeni. Po počátečním sladění s technologiemi si užíváme komfortu, provozní náklady jsou minimální. Cítíme se tu opravdu doma a máme dobrý pocit, že bydlíme ohleduplně k okolí i přírodě," uzavírá Jan.


drevostavba-roku-ico

Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2025 pod názvem "Vila v bílém". Hlasujte do 12.5.2025 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

Technické info


  • Zastavěná plocha: 93 m2
  • Užitná plocha: 143 m2
  • Konstrukční systém: dřevostavba DOMY ATREA
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,12 W/m2K
  • Větrání a vytápění: teplovzdušné, větrací a vytápěcí jednotka s rekuperací ATREA DUPLEX RA5
  • Zdroj tepla a chladu: tepelné čerpadlo vzduch-voda, fotovoltaika 7,5 kWp, kapacita baterií 10,5 kWh, chytré řízení, elektromobil
  • Architektonický návrh: Zuzana Novosadová a Tomáš Krupa, Symbiosa – ateliér architektů
  • Projekt: Zdeněk Hlavatý
  • Realizace: 2022, Daniel Petříček (v licenci DOMY ATREA), www.domyatrea.cz

půdorys

Zdroj: DOMY ATREA


DaS-2-25

Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2025

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 119 Kč

koupit časopis

 

AUTOR ČLÁNKU: DAGMAR ČESKÁ a PETR DUSIL pro časopis DŘEVO&stavby

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop